top of page

Beyaz Çay

Beyaz çay tıpkı yeşil ve siyah çay gibi Camellia Sinensis bitkisinden meydana geliyor. Beyaz çayın en önemli özelliği, Camellia Sinensis çay bitkisinin üst bölümünde bulunan tomurcuk ve en taze yapraklarından oluşmasıdır.  Çayların rengini ve tadını birbirinden farklı kılan uğradığı işlemlerdir. Beyaz çay sadece soldurma ve kurutma işlemine tabi tutulur. 

Beyaz çay eşsiz lezzeti kadar sağlık açısından da oldukça faydalıdır. Diğer çay çeşitlerine göre en yüksek antioksidan, katekol, en az kafein özelliğini taşır. İçerdiği antioksidanlar sayesinde, cildin parlak, saçları sağlıklı olmasına yardımcı olur. Vücudu bakterilerden ve kanser hücrelerine karşı korur.

Kolestrol ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Kardiyovasküler, kanser ve diyabet hastalıklarına karşı koruyuculuk sağlar. Metabolizmayı hızlandırır, yağ yakımına yardımcı olur. İçerdiği tanenler ve florür sayesinde, dişlerin güçlü ve sağlıklı olmasını destekler. İçerdiği L-theanine sayesinde beyindeki uyaranları sakinleştirerek odaklanmaya yardımcı olur ve sakinleştirir.

Genelde beyaz çay oldukça hafif bir çay seçeneğidir bu nedenle demliğe veya bardağa yeteri kadar çay eklediğinizden emin olmalısınız. Aynı çayı peş peşe olmak şartıyla üç kere demleyebilirsiniz. Ancak ilk demlemedeki 6 dakikalık süreye her bir yeni demleme için ilave 2-3 dakika eklemelisiniz. Demde kullanılacak su (70-80 C) olmalıdır. Kesinlikle suyla birlikte kaynatılmaması gerekir. Diğer bir ifadeyle siyah çay için kullanılan sudan daha düşük sıcaklıkta olmalıdır. Bir başka ifadeyle kaynamış suyu 1-2 dakika dinlendirmek gerekir. Beyaz çayı hafif yemeklerden sonra tercih etmelisiniz. Baharatlı yemeklerden sonra içerseniz lezzetine varamayabilirsiniz. Yeşil çayların çoğunda otsu bir tat varken, beyaz çayda kavunu andıran hoş bir tat vardır. İdeal dem rengi solgun sarıdır.

250 TL ve üzeri alışverişlerinizde ücretsiz kargo hakkından faydalanabilirsiniz.
 

bottom of page