top of page

Matcha

Son yıllarda hayatımıza hızlı bir giriş yapmış olan matcha çayı nedir? Aslında yeşil çayın toz haline getirilmiş formuna denir.

Matcha çayı Japon çay seromonilerinde kullanılırJaponya ‘ya özgü bir yeşil çay türünden elde edilen matcha, ”Fine Powdered Tea” yani yüksek kaliteli toz haline getirilmiş çay olarak geçiyor. Yeşil çay tohumlarının 1191 yılında Zen Monk Eisai tarafından Çin’den Japonya’ya getirdiği düşünülüyor. Matcha çayı diğer çaylardan farklı olarak toplanmadan önce  önce 15 gün boyunca gölgede bekletilerek çay yapraklarının klorofil salgılamasını ve daha yeşil olmasını sağlıyor. Salgılanan klorofil su ile karıştırıldığında kuvvetli bir tat ortaya çıkıyor. 

Matcha çayı eşsiz tadının yanında düzenli tüketildiğinde yüksek oranda antioksidan çeşitliliği sayesinde sağlık açısından da oldukça faydalıdır.  Yağ yakımını hızlandırır, kilo kaybına yardımcı olur, vücudu zararlı hücrelerden korur, kalp hastalıklarına karşı koruyuculuk sağlar. Vücuda eneriji vererek, bireysel spor performanslarının gelişimini destekler. İçerdiği kateşinler sayesinde, kemiklerin ve dişlerin güçlenmesini sağlar. Cilt hücrelerini yeniler. İçerdiği,

L-theanine sayesinde, bilişsel fonksiyonları geliştirir, dikkati artırır. Dinginlik ve sakinlik sağlar. Yeşil çay çeşitlerine göre Matcha çayı daha fazla kafein içermektedir. İçerdiği kafein sayesinde dikkati ve uyanıklılığı artırır. Yeşil çay demlenerek, Matcha çayı toz şeklinde su veya su&süt (Matcha Latte) ile karıştırılarak tamamen tüketilir. Bu nedenle, yeşil çaya göre etkisi daha güçlüdür. 

250 TL ve üzeri alışverişlerinizde ücretsiz kargo hakkından faydalanabilirsiniz.
 

bottom of page